همایش
به گزارش روابط عمومی بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور با توجه به هماهنگی صورت گرفته همایش مدیران پروژه استان ها و معاونین بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور در هتل ارم برگزار شد .
مهندس سهیل بیگدلی ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در جلسه از رویکردهای جدید بنیاد صحبت نمود و بیان داشت :
اقتصاد محور بودن ، تخصص محور بودن و تعامل با ادارات اوقاف رویکرد جدید بنیاد است . تغییرات باید صورت بگیرد و در هر پروژه ای نباید وارد شد ،تغییر ساختار ضروری است . رفتن به سمت کارهای تخصصی ضروری است از مرحله شروع پروژه تا انتهای پروژه تمام فرآیندها باید پیش بینی شود و باید به کنترل پروژه ها بها داده شود، زمانبندی ،کنترل کیفیت و توجه به نظارت فنی با استفاده از مشاورین تخصصی باید مدام صورت بگیرد . باید سعی شود رقابت با ادارات اوقاف تبدیل به اشتراک منافع شود و از واسطه گری دوری کنیم .
یکی دیگر از موضوعات شفاف سازی حسابهاست که گاهاً سالهای مدیدی است که بلاتکلیف مانده ، باید با کمک همکاران و دوستان این امر پیگیری و حل و فصل شود .
همچنین کمک به احیا و آبادانی موقوفات نیز که یکی از اصول تاسیس بنیاد است که باید با جدیدت دنبال شود .
در ادامه جناب آقای اسماعیلی رییس هیات مدیره بنیاد نیز نکاتی را به شرح ذیل ارائه نمودند :
بنده خدمت دوستان سلام و عرض خسته نباشید دارم اولین چیزی که در اوقاف در صف اجرایی مشخص و مشهود است بنیاد توسعه و عمران موقوفات کشور است و طبیعی است که بنیاد مجموعه ای عملگرا باشد چون پروژه ها را به پیش می برد . اساساً سازمانهای دولتی بدنه ای تنبل دارند که به خاطر وجود سلایق و قوانین و مقررات است و باعث می شود کارها بماند . ولی در بنیاد این توانایی وجود دارد که با تمرکز و شفافیت و مدیریت صحیح از این لحاظ موفقیت های قابل قبولی بدست آورد که در این سالها این اتفاق افتاده است . ضرورت وجود بنیاد با توجه به تغییرات سازمان اوقاف گاهی نادیده گرفته شده ، بنیاد یک بنگاه اقتصادی است که کسب و کار در آن امری مهم و جدی است . پروژه باید برای بنیاد صرفه داشته باشد و رقابت نیز باید با جدیت دنبال شود ، امکانات خاص بنیاد در سازمان اوقاف و بیرون از آن منحصر به فرد است که نشان از ظرفیت بالای آن در ورود به پروژه های شاخص دارد . بنیاد باید در پروژه های جدی و بزرگ در کشور ورود کند این ظرفیت نباید دست کم گرفته شود . با تغییر و تحول باید خلاقیت وارد مجموعه شود تا کارهای شاخص در صنعت و کشاورزی صورت بگیرد به دنبال کارهای بزرگ با ساختاری منعطف باشید چون افق بلندی برای بنیاد مد نظر است .
در ادامه نیز مدیران پروژه های استان ها نیز به بیان نکات و دیدگاه های خود پرداخته و معاونت های تخصصی نیز پاسخگوی دوستان بودند .
مراسم با حضور جناب آقای دکتر خاموشی نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف در بعدظهر با سخنان ایشان ادامه یافت .
جناب آقای دکتر خاموشی نماینده ولی فقیه و رییس سازمان اوقاف گفت :
سازمان اوقاف نهادی است که مختص به خود قانون دارد و تفاوت دارد با سایر نهادها که از این منظر نظام برنامه ریزی و ساختاری آن نیز باید دارای منطقی خاص باشد ، بعد از ورود من به سازمان اوقاف با تبدیل به احسن موقوفات مخالفت نمودم این کار را به مصلحت وقف نمیدانم چون با گذشت زمان به وقف ضرر می رسد .
پیشرفت های خوبی در پروژه ها دیده می شود و در قراردادها نیز باید دقت شود تا برای وقف و موقوفات سرمایه گذاری صورت بگیرد تا حفظ و تاثیرگذاری آن مشاهده شود . باید بهترین منافع برای موقوفات را پیگیری نمود ، بنیاد با دارا بودن تخصص در این زمینه تشکیل شده و باید بهره وری آن بالا رود تا سود سرمایه گذاران را حاصل نماید با بالا بردن بهره وری باید الگو شد .
بنیاد می تواند کارهای خود را پیرامون چند رشته تخصصی تعریف کند و می توان با مطالعه چند کمپانی بزرگ در جهان به این مهم دست یافت از تنوع کارها بکاهید و در نظام وقف تخصصی کار کنید .
در اوقاف کلی از کارها معطل مانده که باید پیگیر بود تا مسائل و مشکلات آن حل و با ارائه طرح های خوب و جامع آن ها را به پیش برد .
گزارش های ارائه شده توسط آقای مهندس بیگدلی نشان می دهد کارها در حال تخصص شدن است و باید به کارهای نوین ورود کنید .
ما یک پارچه هستیم ولی با مدلی جدید کارها را انجام می دهیم ، بنیاد حتماً باید خدمات خود را باز تعریف کند دوام سازمانها در پویایی آنها است .
بعد از سخنان جناب آقای دکتر خاموشی جلسه با جمعبندی مطالب و ارائه پیشنهادها و راهکارهای بهینه سازی کارها در پروژه ها توسط جناب آقای مهندس بیگدلی به پایان رسید .

۱۳۹۸/۹/۲